Skip to content

5 stvari koje morate napraviti nakon što napišete prvu verziju priče

Piše Luca Kozina

Evo što napraviti nakon što napišete prvu verziju priče. 

1. Ostavite priču da se ohladi

Što se priča duže hladi, to bolje po priču, ali i za vas. Vrijeme pruža potreban odmak koji omogućuje da što objektivnije sagledate svoju priču. Ako napišete priču u naletu inspiracije i odmah je pošaljete na neki natječaj, to je velika greška jer vjerojatno mislite da je to nešto najbolje što ste ikad napisali, a znamo da emocije ponekad znaju pomutiti razum. Nažalost, to u većini slučajeva shvatimo iduće jutro. 

Zato je bolje izbjeći jutarnje čupanje kose od srama i vratiti se priči nakon nekoliko dana,tjedana, ponekad i nekoliko mjeseci. Što je veći vremenski razmak, to bolje. Osim ako vam taj isti dan istječe rok nekog natječaja.  

U međuvremenu radite na nečem drugom – pišite drugu priču, čitajte knjige ili napokon izbacite staru odjeću iz ormara. 

2. Pročitajte priču naglas

Jedva ste dočekali ponovno se uhvatiti svoje priče. No, prije nego što krenete s uređivanjem, pročitajte priču naglas. Ne morate me poslušati, možete je čitati i u sebi, ali ako budete čitali naglas čut ćete škripanje određenih rečenica ili riječi, osluhnut ćete ritam ili nedostatak ritma vaših rečenica.

Probajte čitati kao da se ne radi o vašem radu, već kao da čitate prijateljevu priču ili nekoga koga ne znate. Međutim, ne  brinite ako se ipak ne možete odvojiti od svoje priče pa vas u nekom trenutku oblije rumenilo. Ponavljajte si: prva verzija priče ne mora biti savršena. 

3. Provjerite ima li u priči logičkih nedosljednosti

Svaka priča bi trebala počivati na stabilnom temelju. Rastavite priču na proste faktore (početak, zaplet, rasplet i kraj) i analizirajte svaki dio posebno. Možda je onaj uvod o povijesti protagonistove obitelji predug, a kraj se čini kao vam je sam vrag pritiskao cijev pištolja na sljepoočnicu? Također,  pazite da dijelovi priče logički proizlaze jedno iz drugog.

4. Možete li dotaknuti, omirisati, okusiti, vidjeti i čuti ono što čitate?

Pisanje je najteža vrsta umjetnosti jer pisac mora slovima otisnutima na papiru potaknuti čitatelja da ta ista slova poveže u slike, zvukove, mirise, okuse i dodire. No, da bi čitatelja uvjerio u svoju priču, pisac mora znati kako mu to sve pokazati.

Neka čitatelj čuje krckanje i pucketanje požutjelog lišća pod svojim nogama, vidi ogoljele grane stabla što se prema njemu pružaju kao staračke ruke i neka mu nosnice zatitraju od mirisa pečenih kestena.

5. Riješite se gramatičkih i pravopisnih grešaka

Provucite tekst kroz Hašek ili u Wordu upalite Spell Check da lakše registrirate i ispravite gramatičke i pravopisne pogreške. Mnogi misle da je prisutnost tipfelera i jezičnih grešaka samo kozmetički detalj koji ne utječe na priču. No, priča iz koje iskaču pogreške poput sumljam, cvječe, čak štoviše ili lažna iluzija bode oči opreznom čitatelju i zato je takav čitatelj često neće ni dovršiti.