Skip to content

Praktični savjeti za slanje kratke priče na književni natječaj

Napisali ste priču.
Mislite da je odlična. Štoviše, uvjereni ste da ste genij i da je pravo vrijeme da pokažete svoj dotad skriveni talent urbi et orbi. Ali ne na Faceu. Napravit ćete korak dalje. Poslat ćete priču na književni natječaj.
Ali, kada čitate uvjete nekih natječaja, zbunjuju vas pojmovi poput kartice, proreda, potpisivanja priče šifrom ili možda različite interpretacije inače jednoznačnog pojma “neobjavljena priča”.

Prije svega, vratimo se na vašu priču.
Prije nego što je pošaljete na natječaj- pročitajte je barem deset puta.
Da bi vas žiri ozbiljno shvatio, potrebno je izglancati tekst – ispravite sve tipfelere, izbrišite riječi poput “nekako” koje zapravo ništa ne znače, prekrižite klišeje, pazite na ponavljanja, gramatičke i pravopisne pogreške. Pazite na s/sa, k/ka, slijedeći/sljedeći, sumlju i ostale uobičajene jezične pogreške.

U tome vam može pomoći legendarni Hašek koji, nažalost, još nije ni blizu savršenstvu kao što je to dobri, stari/novi Hrvatski pravopis dostupan na web stranici Instituta za jezik i jezikoslovlje. Mogu vam pomoći i neke od mnogih gramatika hrvatskog jezika kao i Anićev Veliki rječnik hrvatskog jezika.

Kad vam se počne vrtjeti u glavi od gramatičkih pravila, vrijeme je da vam tekst pregleda drugi par očiju – mama, muž/žena, sestra, susjed. Uvijek će se naći nešto što vam je promaklo.

Sad ostavite tekst sa strane i bacimo se na uvjete natječaja.

Jedan od najčešćih uvjeta jest dužina priče. Kao mjerna jedinica dužine teksta se uzima kartica, a ne stranica.

Kartica se odnosi na broj znakova, a 1 kartica teksta je 1.500 znakova.

Kako ćete znati koliko vaš tekst ima kartica? U svom Word ili Open Word procesoru kliknite na Tools < Word Count. Iskočit će kutijica na kojoj piše koliko dokument ima riječi i koliko ima znakova (u Wordu imate broj znakova bez razmaka i broj znakova s razmacima – u uvjetima se uglavnom traži broj znakova S razmacima).
Koliko vaš tekst ima kartica ćete izračunati tako da broj znakova s razmacima podijelite s 1.500. No, ponekad se u uvjetima nekih natječaja ne navede broj kartica već broj znakova – super za sve nas koji ne volimo računati.

Još jedan čest uvjet na književnim natječajima je da je tekst napisan određenim fontom (to su najčešće svima poznati Times New Roman ili Arial) određene veličine (12 pt) i da je prored 1,5. Prored se odnosi na razmake između redova. U Wordu ga možete pronaći na Home < Line and Paragraph Spacing.

Za neke književne natječaje ćete se trebati potpisati šifrom. Šifra može biti bilo koja kombinacija riječi, brojeva i znakova. Šifru navodite na početku ili na kraju same priče. I nikako nemojte navesti svoje ime i prezime u naslovu dokumenta. Negdje ćete vidjeti točno propisan način imenovanja dokumenta, ali čak i ako nije ništa navedeno, a natječaj je anoniman, stavite naslov priče u naziv dokumenta.

Šifru, odnosno “rješenje šifre”, navodite i u posebnom dokumentu u koji upisujete i svoje osobne podatke. U većini slučajeva će u uvjetima natječaja biti naznačeno što se točno podrazumijeva pod osobnim podacima.

Za neke žirije “neobjavljena priča” je rastezljiv pojam. Za neke je neobjavljena priča ona koja nigdje nije objavljena – ni u papirnatom ili e-obliku, ni na internetu (da, uključujući i Facebook), za druge je neobjavljena priča ona koja nije objavljena u papirnatom obliku, dok rijetki neće ni navesti traže li objavljene ili neobjavljene priče.

Svakako, kada čitate uvjete književnih natječaja držite oči širom otvorene i pročitajte ih više puta. Ako se javljate na više natječaja, kopirajte i zalijepite uvjete u poseban dokument i naznačite na koji se natječaj odnose.